Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hrad PlatamonasObrazek

Krásný hrad Platamonas se nachází nad stejnojmeném malebném rybářském městečkem. Hrad byl dostavěn v roce 1208, ale některé jeho dodnes zachovalé části lze datovat až do šestého století. Byl významným bodem, ze kterého šlo ovládat vstup do Thermaikoského zálivu a tím do celé Makedonie. Bránili a dobývali ho Byzantinci, Frankové, Turci, Benátčané i Řekové. Jen zřídka byl hrad pokořen. Turci ho opustili v roce 1913 po tétěř 600 letém držení.
Na hrad lze dojít pěšky přímo z Nei Pori, popřípadě si lze cestu urychlit využitím turistického vláčku do městečka Platamonas a poté vyšlápnout na kopec.

Obrázky je možné shlédnout ve  fotogalerii

Soluň (Thessaloniki)

Obrazek

Výlet do Soluně cestovní kanceláře ve své nabídce nemají. Ovšem netřeba truchlit. Vlakové spojení se Soluní je bezproblémové. Stačí navštívit místní nádraži a informovat se na vhodný spoj. Jednosměrná cesta vlakem vyjde na €3,60 což je ve srovnání s cenou ostatních výletů nízká částka. Zpáteční jízdenku jsem v roce 2005 bohužel zakoupit nemohl. Stále se zde totiž vydávají, nám z minulosti velmi dobře známé, kartonkové jízdenky. Na Soluňském nádraží si v informačním centru vyzvednete mapu a hurá na inspekci.
V samotné městě je k vidění kromě dopravních sugescí spousta architektonických památek z dob nadvlády Turků. Centrem města se táhne hradební opevnění. Jednou z dominant je i známá Bílá věž. Město bylo pojmenované po nevlastní sestře Alexandra Velikého - Thessalonice.

Obrázky je možné shlédnout ve fotogalerii

Atény (Athina)

Obrazek

Krásné město plné historických památek. Od Nie Pori vzdálené cca 360 km. Právě z důvodu překonání obrovské vzdálenosti je výjezd na tento výlet cestovní kanceláří naplánován na pozdní noční hodiny. Příjezd do Atén je kolem osmé hodiny ranní.
Po příjezdu následuje jízda autobusem kolem hlavního Aténského přístavu a dále směrem k malému rybářskému přístavu Pireus (známý z písně Děti z Pirea). Nejdůležitější a zároveň nejzajímavější je prohlídka památné Arkopole, kde stával i jeden ze sedmi divů světa - sacha ochránkyně města Pallas Atény. Mimo slavnou Akropoli, které je věnováno nejvíce času bude k vidění olympijský stadion, Diův chrám, střídání stráží u Parlamentu, Athénskou agoru, Věž větrů, první verějné zachodky a velkou spoustu dalších památných míst. Samozřejmostí je individuální možnost nákupu v romantické čtvrti Plata překypující množstvím suvenýrů.
Cestou zpět je naplánovaná zastávka u památníku slavné bitvy u Thermopyl. Odjezd z Atén je naplánován už na 14.-15. hodinu s návratem do Nei Pori ve večerních hodinách.
Návštěva Atén byl a stále je pro mě silný zážitek, který výraznou měrou podpoříla velmi znalá průvodkyně.
Stejně jako do Soluně i do Atén je možné dojet individuálně vlakem.


Obrázky je možné shlédnout ve fotogalerii


Památník bitvy u Thermopyl

ObrazekV roce 480 př.n.l. dojovala u Thermopyl řecká vojska proti armádě perského krále Xerxa I. Řekové v čele se spartským Leonidem čelili v Thermopylské soutěsce mnohonásobné přesile perských vojsk. Po zradě jednoho z řeckých vojáků objevili peršané tajnou stezku do hor a vpadli řekům do zad. Leonidas odeslal spojence domů a zůstal bránit soutěsku se svoji spartskou armádou. Při závěrečné bitvě pad$li všichni sparťané a zůstali tak věrni své zásadě, že správný sparťan se vrací buď se štítem nebo na štítu. Památník na tomto místš stojí od 19. stolení a stojí na měm tato slova: "Poutníče zvěstuj Lakedaimonským, že jsme tu všichni padli, jak zákony kázali nám."
Památník je možno navštívit jako součást výletu do Aténe a nebo samostatné s použitím vlastní dopravy.

Obrázky je možné shlédnout ve fotogalerii

Olymp

Obrazek

Olymp je nejvyšší horou pohoří Olympos. Svoji výškou 2917 metrů nad mořem je viditelný z širokého okolí. V ranné řecké mytologii lidé věřili, že právě tato hora je sídlem bohů. Vstup na tuto bájnou horu byl prý skrz bránu z oblaků chráněnou.
Cestovní kanceláře, které mají svá sídla v Nei Pori nabízeli i výlet na bájný Olymp. Sortiment výletů se ovšem mění v závislosti na zájmu rekreantů. Nevýhodou tohoto výletu je, že se návštěvník nedostastane až na samý vrchol. Konečná stanice bývá v místě ukončení příjezdové cesty. Dále už by se jednalo o vysokohorskou turistiku.

Delfská věštírna

Obrazek

Celodenní výlet do delfského archeologického areálu v bájném pohoří Parnasos začíná už v brzkých ranních hodinách. Ve známé Delfské věštírně se předvídali osudy mnoha říší, panovníků a hrdinů dávných dob. Místo proslavila zejména věštkyně Pýthie, která zde v extázi vydávala nesouvislé výkřiky, z nichž se kněží snažili sestavit odpovědi na žádané otázky. Areál zahrnuje zbytky chrámu boha Apollona, stadionu, divadla.